Kontaktní centrum – proč je tolik potřebné?
Vyzpovídala jsem člověka nejpovolanějšího, vedoucího děčínského Kontaktního a poradenského centra pro drogově závislé, Bc. Martina Peče.
V čem spočívá důležitost kontaktního centra?
Posláním kontaktního centra pro drogově závislé je především minimalizace zdravotních a sociálních rizik tak, aby uživatelé drog neohrožovali sami sebe ani společnost.
Co je vaším cílem?
Cílem je podpora ke změně rizikového chování a její udržení. Dále se také věnujeme blízkým závislých a experimentujících osob. Snažíme se navázat kontakt s uživateli drog, kteří nejsou zachyceni žádnou institucí.
Komu můžete pomoci?
Spolupracujeme s klienty při řešení jejich problémů týkajících se fyzického i duševního zdraví, snažíme se snížit dopad rizik spojených se zneužíváním návykových látek, vytvářet důvěru pro případnou změnu ze strany klienta a její udržení a stejně tak jsme připraveni pomoci rodičům či jiným blízkým osobám takovým způsobem, aby byli schopni řešit problémy spojené s užíváním drog doma uvnitř rodiny.
Jak pomáháte společnosti?
Naši klienti jsou uživatelé drog, kteří zneužívají nelegální drogy a užívají je pravidelně, zejména nitrožilně, a dále lidé, kteří s drogami experimentují, kteří užívají nelegální drogy občasně nebo nepravidelně. A právě tato minimalizace rizik, ať už těch zdravotních, sociálních nebo jiných, vede k tomu, aby dopady takového jednání ve společnosti, byly co nejmenší, aby nebylo zatěžováno např. zdravotnictví atd. Naše služby pak snižují rizika a důsledky zneužívání návykových látek, z čehož nakonec těží právě většinová část společnosti.
V čem konkrétně spočívá minimalizace rizik?
Uživatelé drog, zvláště těch nitrožilních, mohou využít služeb kontaktního centra v případě výměny použitého injekčního setu za sterilní. Pro společnost to znamená, že použitý set bude zlikvidován podle planých předpisů a nezůstane volně pohozen. Navíc uživatel, který bude vybaven sterilním setem, sníží možnost své nákazy případnou přenosnou chorobou, což by mohlo vést k ohrožení jeho okolí. Jen v loňském roce bylo v rámci výměnného programu vyměněno 92 971 injekčních setů.
Jak postupovat v případě, že bychom nějaký použitý injekční set přece jen našli?
Rozhodně se jej nedotýkejte a nepokoušejte se jej uklidit vlastními silami. Jednou z možností je přivolání městské policie, či zavolání do kontaktního centra. Naši pracovníci terénního programu pravidelně navštěvují a kontrolují riziková místa, mají zkušenosti se zajištěním infikovaného materiálu. V loňském roce bylo v terénu nalezeno a zajištěno 1075 injekčních setů.
Z jakých prostředků je služba financována?
Jsme součástí Centra sociálních služeb Děčín, příspěvkové organizace statutárního města Děčín. Nicméně se finanční prostředky snažíme zajistit, kde se dá. Každý rok se na financování našeho zařízení podílí Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky, resp. se každý rok s úspěchem účastníme dotačního řízení. Dále se na financování podílí také Ústecký kraj a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Pro všechny donory každý rok vypracováváme průběžné a závěrečné zprávy. Také průběžně sledujeme, jaké jsou vypisovány dotační výzvy, které bychom mohli využít.
Děkuji za rozhovor.-kp-